Tešíte sa z vášho nového domu, práve ste sa nasťahovali alebo sa k sťahovaniu ešte len schyľuje? Práve s nástupom zimy vás čaká veľmi dôležitá povinnosť. Správne vetrať.
„Mokrý proces výstavby“ zanecháva v dome vysokú vlhkosť. Aj keď dnes pri rôznych moderných materiáloch má človek pocit, že toľko vody sa do stavby nedostane, opak je pravdou. Zoberte si len tú vec, koľkokrát váš dom počas výstavby zmokol. Voda ide do omietok, do betónu v podlahách, nájdete ju vlastne všade.
Dnes je doba uponáhľaná. Snažíme sa do novostavby nasťahovať čo najkôr. Má to samozrejme aj svoje logické dôvody. Nechceme napríklad platiť nájom a súčasne nemalú čiastku za hypotéku, ktorú si väčšina z nás na výstavbu domu zoberie. V minulosti platilo zlaté pravidlo, že hrubá stavba sa po tom, ako sa dostala pod strechu, nechala jednu zimu vymrznúť. Aj keď sa to nezdá, ale mráz dokázal z múrov naozaj veľa vody vytiahnuť.
Aby sme docielili zdravé prostredie a predišli vzniku plesní, novostavbu musíme dostatočne vysušiť, čo však trvá 2 až 3 roky. Leto až takým problémom nie je, vačšinou máme stále otvorené okná, ak je veľmi teplo, použijeme klimatizáciu. Tá sama o sebe aj keď chladí vysušuje tiež.
Opačná situácia nastáva v zime. Na čo by sme teda, a nielen počas prvých rokov, mali dbať?
SPRÁVNE VETRAŤ
Najlepší spôsob je vetrať nárazovo. Na 10-15 minút otvoríme okná dokorán niekoľkokrát za deň. Možno budete mať pocit, že v dome tak bude potom zima. Ale priestor sa vyhreje naspäť veľmi rýchlo, pretože stavba je vyhriata. Práve neustále vetranie na takzvanú vetračku k veľkej výmene vzduchu neprispieva, tým pádom sa vlhký vzduch z domu neodvádza, ale teplo vám z domu uniká. A tým pádom aj peniaze z vašej peňaženky, lebo ich miniete na kúrenie.
SPRÁVNE KÚRIŤ
Veľa ľudí má zvyk, keď nie sú doma alebo na noc, kúrenie vypínať. Kúrenie určite nevypínajte. Zníženie teploty je častokrát veľmi výrazné. Predstavte si, že nie ste doma 8 a viac hodín, a to prispieva k vyzrážavaniu vlhkosti. O tom, že v konečnom dôsledku nielenže budete mať vlhký dom, ale vaše náklady na kúrenie budú dokonca vyššie. Vypnutím kúrenia dom, nielen interiér ale aj múry, dokážete za pár hodín ochladiť o hodne stupňov. A možno si zo školy pamätáte na pokusy z fyziky s ohrievaním vody. Za pár minút, kým ste dostali vodu do varu, ste minuly podstatne viac energie ako za dlhý čas, počas ktorého ste vodu udržiavali vo vare.
ODVLHČOVAČ
Hlavne v novostavbe sa vám určite oplatí investovať do odvlhčovača. Pokiaľ máte v dome klimatizáciu, väčšina z nich má k dispozícii aj mód odvlhčovania. Ak klimatizáciu nemáte, investícia do odvlhčovača sa vám určite oplatí. Využijete ho nielen v novostavbe, ale častokrát postačí počas upršaných letných dní k tomu, aby spríjemnil pohodu v dome a pocitovo zvýšil teplotu o pár stupňov.
(V teplejších podnebných pásmach kúria takým spôsobom, že zapnú na klimatizácii program odvlhčovanie. Pozn. nášho spolupracovníka.)
VLHKOMER
Vlhkomer by nemal chýbať v žiadnej domácnosti. Aj zo zdravotného hľadiska je vhodné v dome nemať vlhko ale ani príliš sucho. A podľa vlhkomera rýchlo zistíte, či je vlhkosť vo vašom dome optimálna.
NÁBYTOK
Na záver dobrá rada nad zlato. Nábytok nikdy nedávajte tesne k múru, nechajte priestor na cirkuláciu vzduchu za ním, stačí pár centimetrov. A to nielen v novostavbe. Váš dom s vami žije celý čas a potrebuje tak ako vy dýchať. On to robí prostredníctvom múrov. A tak ako vy, keď správne dýchate, sa cítite sviežo a zdravo, tak isto sa bude cítiť aj váš dom. A zdravý dom je bez plesní a vlhkých múrov.
Príjemné prežitie zimy vo vašom novom dome bez vlhkosti a plesní.