4 rýchle tipy, ako vyčarujete z úzkej izby vzdušný priestor

Nie vždy je tým najdôležitejším faktorom veľkosť miestnosti v dome alebo byte. Podstatné je, aby každá miestnosť bola praktická a taká „akurát“ na pohodlné bývanie. Ako to urobiť, aby ste sa v nej cítili príjemne? Inšpirujte sa týmito 4 tipmi:

FARBA

Kopírujte prírodu
Aby ste sa cítili príjemne, najtmavšia by mala byť podlaha a strop najsvetlejší. Pri podlahe sa vyvarujte úplne tmavých odtieňov.

Príbuzné farebné tóny
Keď zvolíte príbuzné farebné odtiene, priestor bude pôsobiť jednotne.

Domy na úzky pozemok

Jasné, svetlé farby

  • Steny a strop by mali byť bledej farby.
  • Najlepšia je biela farba, pretože je neutrálna (čokoľvek s ňou skombinujete) a dá vyniknúť dizajnovému prvku (tapeta, obklad). Pôsobí ľahko, prevzdušňuje a zjednocuje priestor. Lepšie odráža svetlo, a tým miestnosť opticky zväčšuje. POZOR: neurobte všetko v miestnosti sterilne biele!
  • Veľmi vhodné sú svetlé odtiene modrej, zelenej, tyrkysovej farby, béžové odtiene, ktoré robia miestnosť opticky priestrannejšiu. Jemné odtiene fialovej, ružovej, žltej a oranžovej zas robia miestnosť svetlejšou.

PODLAHA

Jednotný materiál a farba
Aby dom pôsobil ako jednoliaty celok, je vhodné zvoliť jeden druh podlahy do celého domu a samozrejme v jednej farbe.

Nečleniť, neoddeľovať zóny
Jednotnosť podlahy podporíte aj tým, že medzi miestnosťami nebude podlaha ukončená, predelená lištami. Plynulý prechod medzi miestnosťami opticky celý priestor zväčšuje.

Vzory
Vyvarujte sa veľkým a výrazným vzorom. Úzku miestnosť opticky rozšírite, keď podlahovinu obdĺžnikového tvaru uložíte priečne (na šírku miestnosti).

SVETLO

Okná
Vhodné sú veľké francúzske okná, ktoré dodajú do miestnosti veľa prirodzeného svetla a rozžiaria ju. Navyše prepoja interiér s exteriérom (miestnosť akoby pokračovala), a tým ju opticky zväčšia.

Zrkadlá
Zrkadlá odrážajú prirodzené svetlo a takisto opticky priestor zväčšujú. Efektné sú veľké zrkadlá až po zem, zrkadlá oproti sebe alebo odrážajúci sa zaujímavý prvok v zrkadle. To všetko miestnosť opäť robí opticky priestrannejšou.

Umelé osvetlenie
Netreba zabúdať na vhodné nadizajnovanie umelého osvetlenia. Je potrebné ho urobiť tak, aby takisto pridávalo miestnostiam na priestore aj večer nielen cez deň. Pre toto je výbornou pomôckou naša služba SIMULÁCIA OSVETLENIA.

NÁBYTOK

Tvar a farba
Nábytok by mal mať čisté línie a jednoduché tvary. Zvoľte svetlé odtiene. Nesmie však splývať so stenou.

Veľkosť, množstvo
Vsaďte na nízky nábytok. Minimalizmus sa do menších priestorov veľmi odporúča. Opäť pomôžete tomu, aby aj tá najmenšia miestnosť pôsobila vzdušne a príjemne.

Nábytok na nožičkách
Nábytok na nožičkách (skrinky, komody, sedačky, kreslá, kuchynská linka) opticky zväčšuje priestor, pretože vidíte podlahu pod ním.

Nábytok zavesený
Skrinky, nočné stolíky, spodné skrinky kuchynskej linky zaveste. Budete prekvapení, aké čaro to urobí s priestorom.

A NA ZÁVER

Držte sa zásady menej je viac. Čím menej zapracete priestor, čím menej výrazných farieb v ňom budete mať, tým bude opticky väčší, vzdušnejší a vy sa v ňom budete cítiť ako v raji. Aké jednoduché, že?

Tento obsah bol zaradený v Rady. Zálohujte si trvalý odkaz.